Vydra říční :-)
Vydra říční
ŠELMY
STATUS . Kriticky ohrožený druh. Existenci populací vydry říční ohrožují změny hlavních biotopů a snižování potravních zásob. V Červené knize ČR je vydra říční zařazena pro rapidní úbytek početnosti a zmenšující se areál rozšíření.
STANOVIŠTĚ . Vydra říční je vázána především na tekoucí vody. Na jaře se usidluje především na středních a dolních tocích řek; jako další vhodný biotop lze označit rybníky a toky, které tyto rybníky napájejí. V takových biotopech s hlinitými břehy, vyššími než 1 m, často podemletými, v úsecích s bohatými břehovými porosty, četnými tůněmi a s bohatou rybí obsádkou nachází vydra optimální podmínky pro odchov mláďat. Na podzim zvířata migrují do pstruhového pásma menších toků, kde jim množství nezamrzajících úseků umožňuje přežít zimu. Přitom též přecházejí z povodí do povodí. V úsecích toků se 3. a vyšším stupněm znečištění nežijí, stejně jako v úsecích technicky upravených napřímením toku a zpevněním břehů. Vhodných biotopů ubývá právě v důsledku činnosti člověka ( stavba velkých vodních děl, regulace, znečištění )
HODNOTA DRUHU . Vydra se dnes necení pro kožešinu; její hodnota je v ekologické funkci ( zvíře je součástí potravního řetězce ve vodních ekosystémech ). Je významným objektem pro vědecká studia adaptací šelem k životu ve vodě a předmětem etologických výzkumů.
OCHRANA . Do poloviny tohoto století byl hlavní příčinou výrazného snižování početnosti vydry říční lov. Po uzákonění ochrany druhu u nás působí jako hlavní faktor ubývání vhodných biotopů s dostatečnou potravní bází. Je to důsledek výstavby velkých vodních děl (v hluboké vodě vydra nemůže lovit) , regulačních úprav břehů, značného znečištění toků průmyslovými, zemědělskými a městskými odpadními vodami a konečně i rozsáhlé výstavby rekreačních zařízení kolem vod se všemi následky ( rušení).