Vrápenec malý :-)
Vrápenec malý
LETOUNI
STATUS . Kriticky ohrožený druh. Vrápenec malý je patrně jediným představitelem naší fauny savců, jehož geografický areál v ČR se během posledních 30 let zmenšil. Tento jev byl v některých oblastech provázen výrazným snížením početnosti. Některé zbytkové populace tohoto dříve hojného letouna jsou dnes izolovány od jiných a ocitly se na západním či severním okraji areálu druhu. Výrazný pokles početnosti, ztráta reprodukční schopnosti a mizení celých populací byly od počátku 60. let zaznamenány v celé střední Evropy. Vrápenec malý je považován za celosvětově ohrožený druh.
STANOVIŠTĚ . Původními letními úkryty vrápence malého jsou jeskyně. V současnosti se však letní kolonie ukrývají na půdách budov, zejména zámků, kostelů i obytných domů. Ideálním stanovištěm kolonií jsou členité půdy s dvojitou podlahou nebo se spodními zděnými prostory. V zimním období vyhledává vrápenec malý jeskyně, štoly a sklepy. Zimuje v teplejších prostorách s minimálním prouděním vzduchu a s teplotou 6 až 9° C.
HODNOTA DRUHU . Vrápenec malý se živí některými škodlivými druhy hmyzu, je proto užitečný.
OCHRANA . Příčiny rychlého poklesu početnosti a mizení celých populací vrápence malého jsou patrně komplexní povahy. Nepochybně k nim patří rušení v letních a zimních úkrytech, ubývání vhodných úkrytů, chemizace prostředí insekticidy a zřejmě i globální klimatické změny. Všestranou ochranářskou péči je nutno věnovat zbytkům populací v Čechách. Především je jim třeba zajistit klid v zimovištích i v místech úkrytu letních kolonií. Vědecký výzkum vrápence malého musí být omezen na nejnutnější registraci stavu početnosti bez odchytávání jedinců. Kroužkování těchto letounů bylo zastaveno již na počátku 70. let. Charakteristický habitus vrápence malého dává možnosti pro účinnou osvětu mezi speleology i mezi širší veřejností.