Rybníky :-)
13. 3. 2008
RYBNÍKY
Rybníky pulzují od jara do podzimu bohatým životem. Ne nadarmo si je oblíbili ekologové- do určité míry totiž tvoří uzavřené celky, dobře přístupné vědeckému bádání. Lze spočítat nebo lépe řečeno odhadnout, kolik a v jakém množství v nich asi roste rostlin a žije živočichů, jaké živiny se v nich vyměňují a jak vůbec probíhá celý složitý koloběh látek a energie uvnitř ekosystému. Nejedna důležitá ekologická studie vznikla právě na takovém typu vod. -Kosmova Kronika česká přináší svědectví o tom, že tradice našeho rybníkářství sahá až do 11. století; největší rozkvět zaznamenalo budování rybníků ve 13.-14. a v 17 století.
PŘÍJEMNÝ POHLED NA KRAJINU- Rybníky slouží kromě chovu ryb jako zásobárna vody a životní prostředí vodní i pobřežní zvířeny. Dále ovlivňují místní klima a mají stabilizující ekologickou funkci. V neposlední řadě členitostí vodních ploch a doprovodnou zelení zvyšují estetickou hodnotu krajiny. Některé rybníky slouží i k rekreaci.
RYBNÍK JE KDYŽ……Rybníky jsou umělé vodní nádrže s malou hloubkou(2-3 m) a rozsáhlým příbřežním pásmem. Většina slouží k chovu ryb. Vyznačují se malým průtokem vody a jsou obhospodařovány tak, aby nezarůstaly rostlinami.Život v rybnících ovlivňuje jejich vypouštění. Rybníky bez odtoku a napájené spodní i dešťovou vodou se nazývají nebeské. Čas od času se rybníky přes léto nenaplňují, aby se uspíšily hnilobné procesy a bahně, které snižují kvalitu vody.
STAVITELÉ RYBNÍKŮ:Štěpánek Netolický(+1538/39) a Jakub Krčín z Jelčan Sedlčan(1535-1602) přeměnili pochmurné bažiny a blata Třeboňska v malebnou rybničnatou krajinu. Při putování podél Zlaté stoky, která spojuje většinu rybníků, nás zákonitě napadne otázka, jak bychom dnes hodnotili takové dílo, které přinese plody až za několik století.
RYBÁŘSKÁ ŽNĚ:Hlavním chovným druhem je v našich rybnících KAPR OBECNÝ, který tvoří bezmála 90% všech ryb. Současná roční produkce přitom dosahuje až přes 400kg/ ha.Dále se chovají hlaně líni, štiky, candáti a sumci, nejběžnějším plevelnými rybami jsou plotice obecné a okoun říční.
OZDOBA NAŠICH VOD: Leknín bílý je vytrvalá rostlina s plavoucími ,,navoskovanými,, listy a plazivým oddenkem sahajícím do hloubky půldruhého metru i víc. Jeho až 10 cm velké bělostné květy poutají od nepaměti pozornost lidí a v mnoha bájích a pověstech evropských národů se staly symbolem krásy, vznešenosti a ochrany před zlými živly. Není snadné je utrhnout, neboť stonky zpevňuje systém cév, účinně ,,pumpující ,, vzduch do kořenového systému.
FAUNA RYBNÍKŮ: Ekologovémají přírodu rozškatulkovanou do částí, v nichž každá rostlinka a živočich zaujímá určité místo. Jeden je producent, druhý konzument, třetí reducent. Nejinak je tomu pod vodní hladinou. Termíny: -Bentos= zvířena, která žije na dně nebo v usazeninách; Perifyton= druhy přisedlé na vodních rostlinách, drobné organismy trvale se vznášející ve vodě. ; Nekton= ryby, obojživelníci, kteří se pohybují ve vodě bez omezení.; Neuston= vodní hmyz ,,běhající,, po vodní hladině .
ROSTLINY A ŽIVOČICHOVÉ:Ondatra pižmová, skokan zelený, užovka obojková, čolek velký, kapr obecný, štika obecná, lín obecný, škeble rybničná, plovatka bahenní, okružák ploský, vodouch střibřitý, potápník vroubený, vážka ploská, znakoplavka obecná, pakomár, houba rybniční, vrba bílá, dub letní, rákos obecný, orobinec obecný, puškvorec obecný, zevar vzpřímený, stulík žlutý, okřehek menší, lakušník vodní, stolístek klasnatý a rdest kadeřav